دانلود پاورپوینت فرایند تحلیل سلسله مراتبی جهت رشته مدیریت در قالب ۵۶ اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 


به طور کلی جهان مجموعه ای است از اجزا یا عناصری که برهم اثرمتقابل دارند و به عنوان یک سیستم عمل می کنند.برای مثال، اقتصاد به انرژی و منابع کمیاب وابسته است، دست یابی به انرژی به شرایط جغرافیایی یک کشور و سیاست کلی آن وابسته است، شرایط سیاسی به توانایی نظامی و توانایی نظامی به فناوری بستگی دارد .فن آوری نیز به وجود ایده ها و منابع و پذیرش ایده ها به حمایت سیاستمداران بستگی دارد و این دورتسلسل به همین نحو ادامه دارد.

 

 

دنیای اطراف ما پر ازمسایل چند معیاره است و انسان ها همیشه مجبور به تصمیم گیری در این موارد  هستند . بطور مثال،برای انتخاب آپارتمان مسکونی،شاخصهای مختلفی مانند هزینه ، نزدیکی به محل کار، دسترسی به مراکز خرید ، فرهنگ مردم محل ،  دسترسی  به مراکز آموزشی کودکان مطرح می باشد ، که تصمیم گیرنده باید بهترین گزینه را از نظر این شاخص ها انتخاب کند . مثال دیگر ، در تصمیم گیری های کلان مانند تنظیم بودجه سالانه کشور نیز متخصصین اهداف متفاوتی همچون امنیت ، آموزش ، توسعه صنعتی ، اقتصادی و بهداشت و ... را دنبال می کنند و تمایل دارند که این اهداف بهینه شوند .به علاوه در دنياي پيچيده امروزی پيچيدگی تصميمات به حدی است كه نياز به يک روش جامع مانند فرايند تحليل سلسله مراتبی (AHP)احساس می گردد.

 

 


فهرست مطالب
فرايند تحليل سلسله مراتبی
اصول AHP
ماتريس مقايسه از نظر راحتی
وزن معیارها نسبت به هدف
نرخ ناسازگاری
محاسبه نرخ ناسازگاری یک ماتریس