دانلود پاورپوینت عوامل و فاکتور های خاکزایی جهت رشته کشاورزی در قالب 12 اسلاید و با فرمت pptx بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش

 

 

فهرست :

مقدمه

معرفی آرامستان (گورستان)

فاکتورهای اعتقاداتی/مذهبی

فاکتورهای فرهنگی/اجتماعی

مشخصات گورستان بر حسب مقیاس شهرها

تأسیسات و تسهیلات مورد نیاز گورستان

ضوابط مکان یابی گورستان های شهری

عوامل مربوط به موقعیت

عوامل مربوط به مکان ها

معیارهای برنامه ریزی گورستان

اصول مدیریت گورستان

منطقه مورد مطالعه


کارشناسان منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، آبیاری نادرست را عامل اصلی فرسایش خاک و شسته شدن لایههای رویی آن دانست.

استفاده از روش های منسوخ شده آبیاری نظیر روش غرقابی که در آن آب با فشار وارد زمین می شود لایه های رویی خاک که مواد مغذی در آن قرار دارند را شسته و به سمت شیب مزرعه جاری می شود.

این عمل به مرور لایه های اصلی خاک را به سمت رودخانه ها می برد و سبب آلودگی آب و ایجاد لایه های رسوبی در بستر روخانه می شود.

از بین رفتن پوشش گیاهی خاک نیز یکی از عوامل فرسایش خاک است که چرای بیش از حد دام در مراتع باعث ایجاد این وضعیت می شود.

با از بین رفتن پوشش گیاهی خاک در صورت بارش باران و وزش باد لایه های رویی خاک جابجا شده و مناطق فاقد پوشش گیاهی خاک خود را از دست می دهند و منطقه را دچار فرسایش زودرس می کنند.

هم اکنون ظرفیت دام ها نسبت به مراتع بیشتر است و این امر علاوه بر از دست دادن پوشش گیاهی سبب از بین رفتن مراتع و فرسایش خاک می شود.

چرای دام باید مطابق برنامه ریزی صورت گیرد در غیر این صورت خسارت وارد به مراتع و فرسایش خاک تولیدات کشاورزی را نیز کاهش می دهد و از نظر اقتصادی لطمات جبران ناپذیری به منطقه وارد می کند.

استفاده از روش های جدید و علمی آبیاری را نیز از دیگر راهکارهای جلوگیری از فرسایش خاک ، افزایش میزان تولیدان کشاورزی و کاهش آلودگی آب و خاک اعلام کرد.